Země: Nepál
Délka: 20 dní
Doprava: letecky
Ubytování: chata
Stravování: vlastní

Trek kolem Manaslu

krásný trek kolem osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8163m) je vyjímečný tím, že vede turisticky méně navštěvovanou oblastí, která byla pro cizince ještě před nedávnem uzavřena. Počet trekařů je limitovaný a vstup je povolen jen s místním průvodcem.Putování zdejšími horskými osadami je mimo jiné i etnografickým zážitkem, který nahoře vyvrcholí tibetskými vesnicemi starobylého vzhledu i životního stylu. Obyvatelé horního toku Buri Gandaki jsou přímými potomky tibetských imigrantů, kteří se zde usadili na počátku 17. století

Termíny a ceny

Zájezd nemá k dispozici žádné termíny.

Program zájezdu

1. den: Odlet z Prahy do Káthmandú
2. den: Přílet do Káthmándú, ubytování v hotelu, vyřízení vstupu do NP, zajištění všech povolení, výměna peněz, prohlídka Káthmándú.
3. den: Místní dopravou do Arughat Bazaar ( 608m ) cca 7 hod. -126 km. Cesta nabízí okouzlující výhledy na strmé kopce, terasovitá políčka, místní vesnice a řeky.
4. den: Trek do Lapubesi (884m) cca 7hod. Po snídani si zajistíme místní dopravu až do Soti Khola přes nezpevněnou silnici, což nám umožní vidět krásné louky a vesnice. Odtud pěšky přes místní vesnice na levém břehu řeky Budhi Gandaki - tento trek je opravdu nádherný. Protože je zde teplo a vlhko, pěstuje se zde rýže, kukuřice a obilí. Po cestě můžeme vidět některá divoká zvířata, hlavně opice. Cesta vede kolem útesů s divokými peřejemi pod námi a dovede nás k Lapubesi , kde strávíme noc.
5. den: Trek do Khornabesi ( 960m) -cca 6 hod. po snídani pokračujeme nahoru a dolů, půjdeme přes vesnici Machhakhola , Gurung až do Khorlabeshi , kde se nachází botanická zahrada a hezká lodžie.
6. den: Trek do Jagat ( 1340m) - cca 7hod. Přes dva hřebeny dojdeme do Tatopani, kde je několik horkých pramenů s přírodními minerály, kde si odpočineme. Přejdeme přes několik mostů přes divoké řeky a dostaneme se do osady Jagat, která je centrem tibetského obchodu.
7. den: Trek do Deng (1860 m) - cca 7 hod. Cesta vede nejprve podél řeky, stoupá na skalnatý hřeben do Salleri s nádherným výhledem na Sringi / Ganesh Himal (7187 m) a pak sestoupíme k Sirdibas. Pokračujeme po levém břehu řeky, nahoru a dolů, přejdeme závěsný most na východním břehu Budhi Gandaki a vystoupáme do Philimu obklopeného bohatými políčky. Po obědě v Chisopani pokračujeme do vesnice Deng přes les, kde se ubytujeme.
8. den: Trek do Namrung (2630 m)- cca 7 hod. Po snídani pokračujeme v cestě přes řeku Budhi Gandaki, vystoupáme na Ranu (1980m) Projdeme osadou Bihi Phedi , Ghapu, po cestě uvidíme kamenné rytiny Budhy a Milarapy kamenorytců z Bihi. Po obědě u Ghapu projdeme rododendronový les, přejdeme několik mostů přes burácející řeku Thum Kola, vytékající z Tibetu a dojdeme do Namrungu, s obchody a restauracemi , zde je k dispozici WIFI a horká sprcha s příjemným ubytováním.
9. den: Trek do Lho Gaun (3180m) - cca 5 hod. zde začíná typická architektonická charakteristika horního Nupri ( tibetské domy s hospodářskými budovami) dojdeme do staré kamenné vesničky Lihi (2900m), kde nosí tradiční tibetské šaty. Dojdeme do Lho (3180 m Logoan) s výjimečným výhledem na Manaslu (8163 m) a Manaslu - severní vrchol (7157 m)
10. den: Trek do Samagaun (3520m) -cca 4 hod. Tento den půjdeme pomalu náhorní plošinou Shyaula kvůli aklimatizaci a budeme si vychutnávat úchvatné pohledy na Manasalu a Ngadi Chuli. Dojdeme do vesnice Samagaon, prohlédneme si krásný starý klášter Kargyu Chholing Gompa a kdo bude chtít, půjde ještě trochu výš a vrátí se zpět na ubytování..
11. den: Aklimatizace - výlet do Pung Gyen Gompa (4200 m.), Trasa vede po jihozápadním výběžku Samagaon , následuje dlouhý výstup do Kharky s výhledem na Manaslu, Himalchuli, Nadi Chuli, ledovec Manaslu a mnoho dalších. Návrat zpět do Samagaonu
12. den: Trek do Samda (3875m) - cca 4 hod. Kolem jezera Birenda Tal , budeme procházet pastvinami širokým údolím , po dřevěném mostě přejdeme Budhi Gandaki a dojdeme do velmi malebné vesničky Samda. Po cestě uvidíme cestu do Tibetu přes průsmyk Lajya La (5098 m). první tibetská vesnice je pouze 2 hod od hranice, ale nesmí se tam. Odpoledne se můžeme v rámci aklimatizace kousek k hranicím podívat.
13. den: Trek do Dharmasaly (4460m) - cca 4 - 5 hod. Po široké stezce klesneme k mostu, přejdeme řeku , mineme cestu do Tibetu a půjdeme podél ledovce Larkya, přejdeme ledovcové morény a dojdeme k chatě Dharamsala, která leží pod sedlem Larkya La.
14. den: Přechod sedla Larkya La ( cca 5200m ) - 7-9 hod., ze kterého jsou překrásné výhledy na hlavní himalíjský hřeben s Manaslu, Anapurnami a ostatními vysokými vrcholy. Výstup trvá cca 3-5 hod, náročnost je daná počasím. Po přechodu sedlem nás čeká neméně náročný sestup do krásného údolí s malebnou vesnicí Bhimtang ( cca 3720m ). Ale čekají nás také pohledy na všedepřítomné hory, ledovcové jezero Pongkar Tal mezi ledovci Pongkar a Salpudanda. Tento den je nejnáročnější z celého treku.
15. den: Trek do Dharapani (1963m) - cca 8 hod. Po překročení ledovce Bhimtang, pokračujeme rododendronovým a borovicovým lesem stále ještě s nádhernými výhledy na vrchol Manaslu. Poté rychle klesáme po pravém Dudh Khola přes Hompuk (3420m) do Surki 2700 m, dál procházíme kolem políček až do vesnice Tilje, projdeme pod kamenným obloukem, překročíme Dudh Khola a rychle sestupujeme směrem k údolí Marsyangdi až dorazíme na Dharapani (1963m).
16. den: Cesta do Besisahar (760m) - cca 4-5 hod. Místní dopravou do Besisaharu. po cestě jsou krásné pohledy na řeku Marshyangdi, vodopády, místní vesnice, malebné hory a tak dále. Je zde několik obchodů, bank, restaurací, hotelů. Zde se rozloučíme s případnými nosiči a dáme si dobrou večeři.
17. den: Cesta zpět do Kathmandu / 6 hodin. Turistickým autobusem do Káthmándú. Po zhruba 2 hodinách se silnice setkává s dálnicí Prithvi (KTM-Pokhara) v Dumre a pak pokračuje po břehu populární řeky Trisuli. Poslední část jízdy je několik hodin do kopce, než dorazí do údolí Káthmándú.
18. den: Prohlídka Káthmándú - sightseeing památky UNESCO, jako jsou chrám Pashupatinath, Boudhanath Stupa, Swoyambhunath Stupa, náměstí Durbar a mnoho dalších.
19. den: Rezervní den- v případě, že nám nebude stačit aklimatizace nebo se někde na treku zdržíme, máme 1 rezervní den
20. den: odlet do Prahy

Ubytování: chata

v Káthmándú v hotelu, po cestě na treku v lodžiích a místních jednoduchých hotýlcích

Stravování: vlastní

ve všech lodžiích na treku je možnost místní stravy

Doprava: letecky

Cena zahrnuje

 • letenka Praha- Káthmandú a zpět vč. letištních poplatků
 • veškeré permity a povolení
 • veškerá místní společná doprava
 • ubytování v hotelu v Káthmándú a v lodžiích na treku
 • český a nepálský průvodce kolem Manaslu
 • prohlídka památek v Nepálu ( sighseeing)
 • mapy
 • pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje

 • strava
 • pojištění léčebných výloh a stornopoplatků
 • nepálské vízum (40 USD)
 • případný nosič (cca 400 USD/ celý trek, nese 25 kg). Můžete se domluvit 2-3 osoby na 1 nosiče.
© 2019 CK Alpin Tour. Všechna práva vyhrazena. [
]
Stránky využívají systém pro cestovní kanceláře Open Travel Network
TOPlist